Področja dela ŠSS

Močnejši si, kot se zdiš,

pogumnejši si, kot verjameš,

in bistrejši, kot misliš.

(Christoper Robin v Medvedku Puju)

Kadar otrok sam ni kos učenju, če prihaja v spor s sošolci ali z učitelji, če ima težave v svojem okolju ali sam s seboj, mu lahko pomagamo šolski svetovalni delavci.

Svetovalni delavci svetujemo učencem, učiteljem in staršem. Sodelujemo z učitelji in z vodstvom šole pri opravljanju vzgojno-izobraževalnega dela.

Učenci, ki potrebujete nasvet, pomoč ali samo razgovor, se lahko oglasite pri šolskih svetovalnih delavcih.

Staršem smo svetovalni delavci na voljo v dopoldanskem in popoldanskem času (po dogovoru). Priporočamo predhodno najavo po telefonu.

Osnovne oblike dela Šolske svetovalne službe so svetovanje, posvetovanje in neposredna pomoč na naslednjih področjih dela:

• učenje in poučevanje,
  • šolska kultura, vzgoja, klima, red,
  • telesni, osebni, čustveni in socialni razvoj,
  • poklicna orientacija,
  • socialno-ekonomske stiske.

V šolski svetovalni službi lahko učenci in starši ter učitelji poiščete tudi informacije, nasvete in pomoč v primerih, ki se nanašajo na naslednja področja:

• vpis, sprejem in uvajanje otrok v šolo,
  • prepis učencev v višjih razredih,
  • izobraževanje na domu,
  • svetovanje in pomoč v zvezi z učnim uspehom, vedenjskimi in razvojnimi odstopanji,
  • postopki v zvezi z vključevanjem otrok s posebnimi potrebami,
  • postopki v zvezi z evidentiranjem in identifikacijo nadarjenih učencev,
  • poklicno informiranje in svetovanje,
  • učne težave,
  • čustvene, vedenjske težave,
  • medvrstniško nasilje,
  • spletno nasilje,
  • nasilje v družini,
  • subvencioniranje šole v naravi … .